Sigaradan her yıl 6 milyon kişi ölüyor

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle açıklama yapan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Dünyada yaklaşık 1.2 milyar kişinin sigara kullandığını belirterek, “Tütünden kaynaklı hastalıklar sebebiyle her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Tütün kullanımı bu şekilde devam ederse 2030’a kadar ölen kişi sayısı 8 milyonu geçecek” dedi.

Kuruluşundan bu yana değişmez gündemi olan sigarayla etkin mücadele eden, farkındalık kampanyaları yapan ve her yaş grubuna özelleştirilmiş içeriklerle eğitimler veren Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla vatandaşları sigaraya karşı uyardı. Günümüzde tütün kullanımının dünyada tek başına en önemli ölüm nedeni olduğunu ifade eden Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, “Dünya üzerinde yaklaşık 1.2 milyar insan sigara kullanıyor. Tütünden kaynaklı hastalıklar sebebiyle her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybediyor. Uzmanlar, tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde 2030 yılına gelindiğinde ölen kişi sayısının 8 milyonu geçeceğini belirtiyor” dedi.

Her yıl dünyada 250 uçak dolusu insanın sigara kullanımı nedeniyle hayıtını kaybettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Sigaraya karşı bilinçlendirme çalışmalarımız, kampanyalarımız devam ediyor. Bu değerli ülkemizin değerli insanlarının sigara gibi zehirli bir maddeye kurban gitmesini, hem kendilerine hem sevdiklerine zarar gelmesini istemiyoruz” dedi.

Sigaranın ülkemize çok büyük maliyetlerinin de olduğunu söyleyen Öztürk açıklamasına şu şekilde devam etti; “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık. Türkiye’de sigaraya her gün 90-100 milyon TL arası para harcanmaktadır. Bu da yıllık toplam 30 milyar TL’ye denk geliyor. Bu rakamla tam teşekküllü, kampüslü 3 bin okul yaptırılabiliyor. Günde içilen bir paket sigaraya yıllık toplam 3000-3500 TL harcanıyor. 20 yıl sigara kullanan, 60-70 bin TL sigaraya para harcıyor. Yani bir kişi sigara içerek, akciğer kanserine yakalanmak için yaklaşık 70 bin TL harcıyor. Bu hem bizi, hem ailemizi, hem de ülkemize zarar veren çok acı bir tablo” dedi.