Evde ekmek yapmanın kolay yolu

Hepimiz evde ekmek yapmak isteriz ama uzun bir işlemi olduğundan hep vazgeçer ve fırından alma yolunu seçeriz.

Şimdi size toplam 4 saatte (fiili işlem olarak 10 dakika) çıtır çıtır harika bir ekmek tarifi anlatacağız. Bir mutfak tartısı yanınızda bulunursa harika olacaktır.

Önce malzemeler: 360gr un, Çaykaşığının 1/4!ü kadar kuru ya da yaş maya(Kaşığın ucu kadar), 1 çay kaşığı tuz(Kaya tuzu tercih edilir) ve 355gr sıcak su(musluk suyu olmamalı ve sıcaklığı elinizi yakmalı)

İşlem başlıyor: Büyükçe bir kaba önce sıcak suyu koyalım ve üzerine mayayı döküp biraz karıştıralım. Ardından tuz ve unu ekleyerek bir spatül yardımıyla iyice karıştıralım. Tüm malzemeler iyice birbirine karıştığında kabın üzerine selofan kaplayarak oda ısısında 3-4 saat(Bu 3 ve 4 saati zamanla ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Biz şimdilik 3 saat diyelim) bir köşede bekletelim.

3 saatin sonunda kaba baktığımızda malzememizin şiştiğini ve üzerinin kabarcıklarla dolu olduğunu göreceğiz. Bu malzememizi üzerine bir parça un dökülmüş mermer tezgah veya kesme tahtasına döküyoruz. Bir on dakika bu malzeme ile oynuyoruz. Nasıl mı? Üzerine de bir parça un serptikten sonra her yönden hamuru kendi üzerine katlayarak daha fazla hava almasını sağlıyoruz. Havalandırmak çok önemli: daha gevrek ve kabarık bir ekmek için bu eylem çok gerekli. Bunun için geniş ağızlı bir spatülle yapabiliriz. Daha sonra topak haline getirdiğimiz hamuru daha önce hazırladığımız yağlı kağıtlı bir kaba yerleştirip (Kabın içinde yağlı kağıt üzerine de hamur) üzerine bir bez örtüp 35 dakika bekletiyoruz.

Bu arada fırınımızı 220 C’de yakıp içine pişirmede kullanacağımız kabı ısıtıyoruz. 35 dakika sonra hamurumuza baktığımızda bir parça daha genleştiğini ve büyüdüğünü göreceğiz. Fırındaki sıcak kabımızı çıkarıp yağlı kağıtla birlikte hamurumuzu sıcak kabın içine yerleştiriyoruz. Kapağını da kapatıp fırına koyuyoruz. Tam 30 dakika. Bu süreden sonra fırındaki kabın kapağını alıp bir 15 dakika daha pişiriyoruz. (Ekmeğin üzerinin kızarması için) Harika ekmeğiniz hazır.

Lütfen ekmeğinizi 20-25 dakika soğumasını bekledikten sonra kesin.

Afiyet olsun..