Bu robot resimle yakaladılar! Suçluyu görünce resmin başarısını anlayacaksınız

ABD geçtiğimiz günlerde çok komik bir olayı konuştu. Pensilvanya eyaletinde polis tarafından aranan şüpheli Hun Phuoc dünyanın en kötü robot resmiyle bulundu. 44 yaşındaki Phuoc Nguyen, ‘Central Market’ isimli alışveriş merkezinde bir satıcıyı taklit ederek hırsızlık yapmakla suçlanıyordu.

Bir çalışan Nguyen’in para çaldığını fark edince adam oradan hızla uzaklaştı. Polis olaya müdahale etti. Görgü tanıkları çok kısa bir an Nguyen’i gördüklerini söylediler. Robot resmini çizmek için görgü tanıklarından özellikleri isteyen polis duyduğu kısıtlı bilgiden midir bilinmez Cin Ali’ye benzer bir resim çizdi. 2 hırsızlık olayından daha şüpheli olarak aranan Nguyen, bu resimden yararlanılarak bulundu. Polis Nguyen hakkında yakalama emri çıkarttı.

ABD medyasına yansıyan olayda robot resmin ortaya çıkması esprilere sebep oldu. Ancak işin daha komik yanı şu. Şüpheli gerçekten de bu Cin Ali benzeri robot resme benziyor. Yani ‘dünyanın en kötü robot resmi’ aslında baya başarılı bir resim. İki yanyana göz, küçük bir burun, küçük bir ağız ve suratta manasız bir ifade… Tüm bu detaylar çizimde mevcut. Çizim aslında biraz da çizgi film karakterlerine benziyor.

Lancaster City polisi olayı, “Bize zanlının 30-40 yaşları arasındaki bir erkek olduğunu ve ufak bir vücudu olduğunu söylediler. Saldırganın Güney Amerikalı ya da Asyalı olduğundan şüpheleniliyordu. Siyah düz saçları vardı ve elmacık kemikleri çıkıktı. Görgü tanıkları bize zanlının çenesinin ince olduğunu da dile getirdi” diye anlattı.