Unutkanlığın zeka ile olan bağlantısı sizi çok şaşırtacak

Görünüşe unutkanlık çoğu kişinin düşündüğünün aksine o kadar da kötü bir şey değil. Bilim insanların bu konudaki son bulguları sizi şaşırtacak.

Unutkanlık genelde toplum içinde bir zaaf ve zekâ eksikliği olarak görülür. Bu sebeple de kısa zamanlı hafızası kötü insanların maruz kalmadığı azar ve alay kalmaz. Ancak son yapılan bilimsel araştırmalar unutkanlığın o kadar da kötü bir şey olmadığını, hatta yüksek bir IQ’nun göstergesi olabileceğini gösterdi.

Toronto Üniversitesinde Paul Frankland ve Blake Richards tarafından yapılan araştırmaya göre her şeyi hatırlamaya çalışan insanlar karar vermekte epey zorlanıyor. Buna göre beyin bilgileri silme aslında yararlı kararlar vermek için otomatik şekilde siliyor. Diğer bir değişle beyin bilgileri birbirleriyle yarıştırıyor ve önemli görülen bilgileri öne çıkartıyor.

Telefonlar önemli önemsiz her şeyi bizim isteğimiz doğrultusunda depolarken beyin, bu ayıklama işlemini gerçekleştiriyor. Bu “bilgi karşılaştırma” işlemini hızlı yapan insanlar da doğal olarak zeki olarak değerlendiriliyor. Kısaca söylemek gerekirse unutkanlık bu sebeplerden dolayı yüksek IQ belirtisi olabilir.

Size tavsiyem eğer unutkansanız bu içeriği hemen arkadaşlarınıza göndermeye başlayın. Gün sizin gününüz!