Fatih Altaylı’nın UBER iddiası çok konuşulacak!

Fatih Altaylı bugünkü köşesinde 3. Havalimanı’ndan yolcu taşımaya tek yetkili oalrak UBER ile anlaşıldığını iddia etti.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı taksicileri ayağa kaldıracak bir iddiada bulundu. Fatih Altaylı bugünkü yazısında inşaatı halen devam eden 3. Havalimanın terminalinden yolcu taşımaya tek yetkili firma olarak UBER‘le anlaşıldığını iddia etti.

Altaylı yazısında  “UBER, oldukça yüksek bir ücret karşılığında 3’üncü havalimanının ‘taksi hizmetleri’ni alıyor. Bana verilen bilgiye göre, 3’üncü havalimanının geliş terminalinde taksi olmayacak. Taşıma hizmetini tamamen UBER yapacak” dedi.

Son günlerde UBER sürücüleri ile işlerinin elinden alındığını iddia eden taksiciler arasında yaşanan gerginliker haberlere konu olurken bu iddia ateşi daha da alevlendireceğe benziyor.

3.HAVALİMANI’NDA TAKSİ OLMAYACAK MI?

Fatih Altaylı’nın yazısının da başlığı olan  “3’üncü havalimanında taksi olmayacak mı?” sorusu oldukça önemli.

Altaylı’nın iddiasına göre Üçüncü havalimanı terminallerinden yolcu taşımaya yetkili tek organizasyon UBER olacak havalimanına taksiyle gidebileceksiniz. Ancak gelen yolcular için taksi yok, taksi durağı yok. Sadece Uber olacak. Uçaktan cep telefonunuzdaki aplikasyonla UBER’i çağıracaksınız ve sizi bekleyen bir UBER terminalden çıktığınız zaman karşınızda olacak.

Bu iddiadan da anlaşılacağı gibi Taksiciler terminale alınmayacak. Bu iddia gerçekleşirse  yeni bir kaos ortamı mı meydana gelecek yoksa UBER taksi kavgasını sona mı erdirecek merakle bekleniyor.

Kamu otoritesinin bu meseleye çözüm bulmak zorunda olduğunu söyleyen Habertürk yazarı bu durumun çözümünü de kendince şu şekilde köşesinde yazdı:

“En doğru çözüm, İstanbul’da ve ihtiyaç olan diğer kentlerde önce kuralları ve şartları belirleyip ardından da ihaleler açarak bireysel taşımacılık lisanslarını şirketlere vermek lazım. Araç başına alınacak bir para ve internet üzerinden verilen servisin bir merkezi ağa bağlanmasıyla da gelir kontrolü yapıp vergi tahakkuku da mümkün hale gelir”